SQJ401EP-T2_GE3 Vishay / Siliconix
ZhongHao Industry Limited
Contact Now
  • 1
Description : SQJ401EP-T2_GE3 Vishay / Siliconix SO-8L-4
Contact Now
Product Attribute Attribute Value
Vishay
Product Category: MOSFET
RoHS: Details
Si
SMD/SMT
SO-8L-4
P-Channel
1 Channel
12 V
32 A
6 mOhms
- 8 V, + 8 V
600 mV
109 nC
- 55 C
+ 175 C
83 W
Enhancement
AEC-Q101
TrenchFET
SQ
Reel
Brand: Vishay / Siliconix
Configuration: Single
Product Type: MOSFET
3000
Subcategory: MOSFETs
Unit Weight: 0.006596 oz
Here is the English introduction for product code SQJ401EP-T2-GE3:
SQJ401EP-T2-GE3
  • Model: SQJ401EP-T2-GE3
  • Type: Squirrel cage induction motor
  • Frame Size: 401
  • Power: EP (equivalent to 5.5 kW or 7.5 hp)
  • Voltage: T2 (220-240V)
  • Duty Rating: GE3 (intermittent duty)
The SQJ401EP motor features a rugged cast iron housing and end brackets able to withstand intermittent maximum loads of 7.5 hp/5.5 kW. Its 401mm frame efficiently cools the motor during periodic duty cycles. Integrated PTC thermistors prevent overheating.